Jubilejní 20. projekce do tajuplné Kambodži  

Jako každý rok se v polovině ledna vypravili žáci 6. – 9. tříd naší školy do Měšťanské besedy v Plzni, aby zhlédli projekci Planeta 3000. Ta se letos nesla v duchu poznávání Kambodži s podtitulem putování k tajemné hoře. S touto asijskou zemí se žáci ve školních lavicích seznámí jen okrajově. Možná právě proto to pro mnohé z nich byla výprava lákavá a skutečně zajímavá. Jen v délce trvání 70 min po zjišťování žákovských dojmů pro mnohé až příliš dlouhá.  

Adam Lelek, který se pravidelně se svým týmem vydává do vzdálených zemí, aby žákům přiblížil místní kulturu, tradice, náturu obyvatel, přírodu nebo místní speciality, provázel svým projevem pouze ve videoprojekci. Dva další moderátoři pak celé představení dokreslovali svými komentáři a dovysvětlením reálií přímo na místě.  

Při putování tuk tukem a následně autem doprovázeli Adama Lelka na jeho cestách kameraman Rik a zvukař Michal.  

Během dopoledního představení se žáci přenesli například do hlavního města Phnom Penhu a seznámili se okrajově s historií země, v 80. letech probíhající genocidou, běsněním Rudých Khmérů a nadvládou diktárora Pol Pota.  

K cestování samozřejmě patří i gastronomie a zkoušení místních lahůdek. Vyhlášenou kambodžskou specialitou sloužící zároveň jako lék na nejrůznější neduhy jsou smažení sklípkani. Při jejich ochutnávání se v sále nejdříve krátce rozhostilo ticho a následně od mnohých znechucený úžas. Když se hovořilo o vitamínové bombě a “králi ovoce” durianu, většinu žáků už to nechalo chladnou.  

Další zajímavou zastávkou pak byla pole s lotosem indickým, byli jsme pozváni i do slavného mystického chrámu Angkor Vat a celou projekci zakončil kouzelnický rituál na zmíněné tajuplné hoře. 

Martina Matějková