Školní výlet 7.A

,,Krocaní” třída 7. A vyrazila na školní výlet za vědou a poznáním  

Červen je pravidelně ve školách známý jako měsíc školních výletů.  
V úterý 13. června nastal ten dlouho očekávaný den D pro 7. A.  
 
Všichni jsme se ráno potkali na vlakovém nádraží v Tlučné, abychom si užili společný den v Techmania Science Centre, kam nás doprovodily třídní paní učitelka, paní asistentka a maminka našeho spolužáka Matěje.  
Po příchodu do Techmanie nás zarazil velký počet návštěvníků. Na recepci nás vybavili klíčky od skřínek, abychom si mohli odložit zavazadla a nenosili je celý den s sebou, následovaly instrukce od paní učitelky a pak už jsme měli rozchod a mohli se pohybovat v expozici tam, kde jsme chtěli a za tím, co nás zajímalo.  
Zaujala nás nakloněná místnost, která byla simulací potápějící se lodi, dále pak obrovský větrák foukající vzduch rychlostí až 60 km/h, bagr, kterým jsme se učili nabírat písek, vrták dělající biologický průzkum nebo vrták simulující těžbu uhlí. Ovládali jsme RC průzkumné auto z NASA a prováděli experimenty ve vodním světě.  
Měli jsme možnost pustit loď přes průplav. V tabulích jsme nechali otisk svého těla a z druhé strany mohl kdokoliv hádat, kdo z nás tam svoji stopu zanechal.  

 
Rýžovali jsme zlato, obdivovali se plastice umělce Davida Černého z roku 2009 s názvem Entropa, na které jsou stereotypně vyobrazeny jednotlivé státy EU.  
Vyzkoušeli jsme si moderaci počasí na green screenu.  
Na Jacobově elektrickém žebříku jsme sledovali elektrický výboj a u stanice s magnetickou hmotou působení magnetů.  
Zjistili jsme, jak složité je postavit věž s pevnými základy, aby vydržela zemětřesení, které zde bylo simulováno, a snažili se vynalézt protilék na viry a tím zachránit lidstvo.  
Během dne jsme se přesunuli do planetária, kde jsme měli přednášku o ISS (mezinárodní vesmírné stanici) a v kvízu jsme pak volili správné odpovědi k tomuto tématu.  
 

Když nás přemohla únava, šli jsme dobít baterky do místního bufetu a občerstvit se a následně ulehli do vypolstrovaných radlic, abychom si odpočinuli. Během nabírání sil jsme poslouchali příběhy lidí žijících v oblastech, kde se těžilo nebo těží uhlí.  
Zpět do Tlučné jsme se vrátili opět vlakem před 16 hodinou.  
Jsme rádi, že se nám výlet tak vyvedl a těšíme se na další společné akce.  
 
Fotografie z akce:  
https://eu.zonerama.com/Krocani/Photo 

 
Sepsala třída 7. A