Výprava do Londýna – 1. – 5. května 2023 

Pondělí 

22 žáků devátých ročníků vyrazilo těsně před samotnou korunovací nového britského krále Karla III. do Londýna. Odjezd byl plánovaný na odpoledne prvního Máje a protože byli všichni účastníci zájezdu skutečně dochvilní (a tento stav přetrval po celou dobu výpravy až do návratu do výchozího bodu), vyrazilo se zájezdovým autobusem od tlučenské ZŠ načas, a mohli jsme tak vzápětí nabrat druhou polovinu výpravy, kterou tvořilo šestatřicet žáků ze ZŠ Blatnice.  

První zastávkou výletníků byla čerpací stanice na Rozvadově, kde si všichni ještě povinně překontrolovali pasy a pak už hurá přes Německo a Belgii do francouzského přístavu Calais, kam jsme dojeli krátce po třetí hodině ranní a kde během pasové kontroly šikovní páni řidiči stihli opravit menší technickou závadu na našem autobusu, abychom v 6 ráno mohli opustit pevninu a vydat se napříč kanálem La Manche. Před plavbou dostal každý poukázku na snídani a během hodinu a půl trvající plavby se všichni rozptýlili – část podřimovala, někteří obdivovali mořskou hladinu ze zadní části trajektu, jiní pak vesele švitořili nad občerstvením.  

 
Po spatření doverských bílých útesů jsme už podle informací od naší průvodkyně Radky tušili, že bude nutné přeřídit hodinky o hodinu nazpět a vrátit se do autobusu, abychom mohli pokračovat v cestě. Už chyběl jen malý kousek (cca 130 km) a čekal nás dlouho očekávaný Londýn.  

Úterý 

První den v Londýně byl náročnější s ohledem na cestovní únavu a chladnější počasí. Začali jsme procházkou parkem ve čtvrti Greenwich, překročili nultý poledník, hned trochu zabloudili a také udělali první skupinovou fotku s výhledem na část hlavního města Velké Británie.  

 
Následoval pěší přesun k Temži a pak cesta místní městskou hromadnou dopravou – v tomto případě lodí. Vystoupili jsme nedaleko Tower Bridge, kvůli větrnému počasí navlékli bundy a vyčkali na vpuštění na Tower Bridge Exhibition, kde jsme se společně prošli po skleněné lávce a pozorovali z výšky ostatní, jak kráčí přímo pod námi. Sraz jsme si dali nedaleko pevnosti The Tower. Následovala procházka po finančním centru Londýna The City, prošli jsme kolem památníku velkého londýnského požáru a naše kroky dále směřovaly k St. Paul’s Cathedral – katedrále svatého Pavla. Někteří vystoupali až na kupoli katedrály a prohlédli si město z výšky.  

 
Únava už byla v odpoledních hodinách vidět i na silnějších jedincích, všichni už se těšili na zasloužený odpočinek. Posledním bodem byl přesun nejdříve lodí k autobusu a pak na hotel, kde nás přivítali tradičním britským pokrmem Fish&Chips. Kontrola, zda jsou všichni v klidu a na pokojích, už byla nadbytečnou záležitostí. Cestovatelé byli rádi, že mohou jít na kutě nabírat síly na další náročný, ale zajímavý den! 

  
 
Středa 

Po vydatné English Breakfest – tedy pravé anglické snídani – složené z míchaných vajec, klobás, opečených rajčat, otoastovaného chleba a pečených žampionů zapitých černým čajem jsme nastoupili do autobusu, který nás dovezl až téměř k Hampton Court Palace, k perle mezi královskými paláci. Absolvovali jsme ve skupinkách poutavou prohlídku, individuálně jsme se procházeli barokními interiéry i zahradami, někteří se vydali do bludiště z tůjí. Jiní ve stínu parkových stromů lákali na jablka ze svačinového balíčku veverky a nadšeně je fotili.  

 
Odpoledne se pak neslo ve znamení muzejních exponátů v rozlehlém Natural History Museum, kde si na své přišel snad opravdu každý, ať už se obdivoval kosterním pozůstatkům dinosaurů, sbírce meteoritů, nerostům, zkoumal kostru člověka, nebo na vlastní kůži v interaktivní expozici zažil zemětřesení.  

 
Po programu uvnitř budov jsme se vydali na procházku proslulým Hyde Parkem, kde nás zaujal obzvlášť Speek Corner, tedy místo, kde si může kdokoliv mluvit o čemkoliv. Během našeho pěšího putování jsme si udělali krátkou zastávku u pomníku princezny Diany. Ti, kteří očekávali její sochu, se ale zmýlili. Čekala na nás rozlehlá fontána uprostřed parku symbolizující energii a povahu této oblíbené britské osobnosti.  
Na poslední bod dnešního programu se mnozí velmi těšili a otázky na to, zda si budou moci nakoupit suvenýry plné červených telefonních budek, “double – deckerů” (populárních britských patrových autobusů), triček s nápisem “London” atp. již padaly od prvních kroků po vylodění se na této pevnině. Čekala nás Oxford Street, tedy známá londýnská nákupní ulice plná známých módních i jiných značek. Po téměř dvouhodinovém útoku na nejrůznější obchody jsme se sešli u Speak Corner a z nadšených výrazů pochopili, že tahle část programu byla trefou do černého.  
Večer už nás čekala jen bohatá večeře včetně zajímavého předkrmu – sýrových tyčinek plněných těstovinami. Ti, kteří se dostatečně nenabažili během nákupní horečky, zaběhli ještě do přilehlého obchodního centra. Pak už všechny čekal odpočinek a sumarizování toho, co už jsme v Londýně všechno zažili.  
 

Čtvrtek a pátek 

Čtvrteční ráno nás hned po snídani čekala návštěva městečka Windsor, kde jsme poprvé pocítili blížící se korunovaci. Davy nadšených turistů se posouvaly k největšímu britskému hradu a zároveň sídlu královské rodiny. Rozhlehlým palácem jsme se opět pohybovali víceméně samostatně, aby si každý zvolil své tempo a prošel si, co ho zajímá. Těsně před 11 hodinou dopolední jsme se natěšeně shromáždili na nádvoří a netrpělivě vyčkávali, až začne výměna stráží. Ta se ale nakonec z důvodu sobotní korunovace prince Karla III. nekonala, neboť všichni vojáci již byli na nácviku u Buckinghamského paláce a ve Windsoru ve strážní budce zůstal jen jeden jediný, kterého očividně neměl kdo vystřídat. Tyto programové škrty jsme si vynahradili návštěvou palácových interiérů a nahlédnutím do kaple sv. Jiří, kde je pochována královna Alžběta II.  
Po poledni jsme vyzkoušeli nový způsob místní dopravy a přesunuli se vlakem do centra Londýna a vydali se směrem k London Eye. Nakonec se celá naše skupinka vměstnala do jediné kabinky a následovalo téměř 30 minutové kochání se nad střechami Londýna.  

 
Po bezpečném přistání zpět na zemi se celá naše velká výprava čítající téměř 60 lidí vydala pěšky dále, abychom navštívili místa, která se nejvíce zapsala do britských dějin – Buckingham Palace, Westminster Abbey, Trafalgar Square. To nás přivítalo místní hudbou, v jeho horní části hrál na kytaru a zpíval nějaký lokální umělec.  

 
V těchto částech Londýna už bylo velmi znát, že se blíží sobota a velká událost zasahující nejen místní obyvatele. Na mnoha ulicích nám v průchodu bránily zátarasy, jako by nestačilo, že přesun 60hlavého davu nebyl už tak snadný. Nakonec jsme zvládli bez ztrát dojít až ke stanici metra, kde nás čekal další nelehký úkol – dojet na správnou cílovou zastávku bez toho, že by se v metru někdo zapomněl. Kdo necestoval londýnským metrem, by v tento moment možná pokrčil rameny a řekl si, že to nemůže být nic tak složitého. Samy děti by ale jistě potvrdily, že opak byl pravdou. Metro bylo doslova našlapané k prasknutí. Všichni jsme se vzájemně hlídali očima, abychom nikoho neztratili a po výstupu následovalo krátké zaváhání a panika, zda je výprava kompletní. Nebyla. Než jsme se stihli začít strachovat a panikařit, dorazila následujícím spojem poslední skupinka a mohli jsme tak spokojeně zkonstatovat, že celý zájezd se vydařil a teď už můžeme směřovat k domovu.  
Cesta probíhala poklidně, tentokrát nás nečekala cesta trajektem přes vodu, ale zažili jsme si druhou variantu přesunu – sice Eurotunel. Pro některé bylo překvapením, že pojedeme vlastně vlakem – ale autobusem! Ten najel přímo do vagonu, my museli vystoupit, protože motor a tím pádem i klimatizace musely zůstat po celou dobu vypnuté. Zůstali jsme ve stejném vagonu a povídali, probírali zážitky, hodnotili cestu. Pak nás čekal noční přejezd Francií, Belgií, následovalo Německo – které nás trochu zdrželo dopravní situací – a příjezd do Čech. Rodiče si přišli vyzvednout nadšené cestovatele ke škole, kde jsme se všichni rozloučili, popřáli si hezký víkend a vydali se sdílet zážitky i s těmi, kteří na nás čekali doma.  
 
Jako dva doprovody celé skupiny jsme musely s paní učitelkou Maškovou zkonstatovat, že cestování s žáky bylo velmi pohodové, všichni dochvilní a spolehliví! Kdykoliv padla nějaká domluva, žáci ji dodrželi a výlet tak byl pro všechny zúčastněné příjemný.  
 
Veškeré fotky z akce jsou k dispozici na:  
https://zstlucna.rajce.idnes.cz/Londyn_2023/ 

Martina Matějková