Akce Zikmund 100 

Ve čtvrtek 5. května 2022 navštívil naši školu cestovatel, publicista a fotograf Lukáš Socha se svojí cestovatelskou besedou k výročí stých narozenin pana Miroslava Zikmunda.
Společně se svým filmovým štábem vyrazil na půlroční dokumentární cestu, která byla podpořena mimo jiné i tehdejším plzeňským náměstkem pro kulturu panem Martinem Baxou. 

Cesta mapující kroky cestovatelů Miroslava Zikmunda a Jiřího Hanzelky se vydařila natolik, že z ní vznikla nejen série přednášek pro školy, ale i kniha Zikmund 100 nebo dokumentární snímek Cesta jako žádná ze sta (2019). 

Žáci naší školy tak měli jedinečnou příležitost se seznámit s kultem těchto dvou známých cestovatelských osobností a podívat se prostřednictvím krátkých videí a snímků na místa, která v roce 1962 spatřili právě Zikmund s Hanzelkou a která o téměř 60 let později zachytil Lukáš Socha společně se svým týmem.
Unikátní a téměř totožné snímky vždy z roku 1962 a 2018 doplnil svými komentáři a posluchači se mohli přímo doptávat, co je zajímá.
Podle zaujatosti žáků sedmých, osmých a devátých tříd, kteří se besedy účastnili, odhadujeme, že je téma i pojetí velmi zaujalo. 

Více o celé akci se můžete dozvědět na webových stránkách z100.cz, nebo v knize Zikmund 100. Koho by lákalo filmové dokumentární zpracování, doporučujeme film Cesta jako žádná ze sta.